Дата: 14 Май 2021
Какво е специфичното при свързване на LED осветление към електрическата инсталация и за какво да внимаваме? Предварително искаме да успокоим тези от вас, които смятат, че няма да се справят сами. В голямата част от ситуациите при свързване на LED осветление към електрическата инсталация не се изискват никаква свръхчовешки умения или инженерни технически познания. Разбира се, от друга страна обръщаме внимание, че работата с електричество е сериозна и към нея не бива да се подхожда несериозно!
Никога не свързвайте осветително тяло към електрическата мрежа без да сте изключили напрежението! Това може да бъде опасно за живота ви!
От къде да започнем?
Работно напрежение
След като сте избрали осветителното тяло, което подхожда най-добре на специфичните ви изискванията, първо трябва да разберете с какво напрежение работи то. Вариантите не са много, а характеристиката ще откриете в техническото описание на всяко осветително тяло. Вариантите за осветителните тела, предлагани от Дианид са: AC220V; DC12V; DC24V; DC48V. Ако осветителното тяло работи под напрежение AC220V, това означава, че можете да го включите директно към стандартната електрическа мрежа в България, която достига до всеки дом и работи на 220V.
Ако осветителното тяло работи с някое от останалите изброени по-горе DC напрежения, трябва да използвате външно захранване, което да преобразува стандартното мрежово напрежение до напрежението на осветителното тяло.
Ако свържете осветително тяло, което е произведено за работа с DC12V, DC24V или DC48V директно към електрическата мрежа на 220V ще предизвикате безвъзвратна повреда на осветителното тяло, която не подлежи на гаранционен ремонт.
Препоръчваме да прочетете и статиите ни Захранване за LED осветление и Как да изберем захранване за LED, а, ако вече сте наясно какво захранване Ви е необходимо, разгледайте и предлаганите от нас продукти.
Свързване
AC220V
Обикновено осветителните тела с по-малка мощност пристигат с 2 захранващи проводника. Ако е указано, че осветителното тяло работи с напрежение 220V трябва просто да свържете единия проводник към фазата, а другия към нулата на елетроинсталацията. В 99% от ситуациите няма значение кой от проводниците къде ще свържете. И при двете възможности, когато електрическата верига е затворена, осветителното тяло ще работи.
За осветителни тела с по-висока мощност ще забележите, че проводниците, които трябва да свържете са 3. Това е така, защото за тези осветителни тела е силно препоръчително да се използва заземянване. В този случай трябва да свържете жълтия кабел към заземяващия проводник на Ел. инсталацията си.
DC12V, DC24V или DC48V
Както вече стана ясно, за осветителни тела, които са произведени за работа под някое от изброените 3 напрежения трябва да използвате трансформатор на напрежението. Тук е по-важно при свързването да спазвате означенията на проводниците, които излизат от осветителното тяло и изходите на трансформатора. Свържете "+" от LED осветителното тяло към "+" на захранващия трансформатор и съответно "-" с "-". В противен случай осветителното тяло просто няма да работи. Въпреки по-ниското работно напрежение отново препоръчваме да свързвате осветителното тяло при изключено захранване.
Остави мнение/коментар