Дата: 04 Юни 2021
Европейската Директива за ограничаване на опасните вещества RoHS (Restriction of Hazardous Substances) има за цел да намали използването на опасни вещества в електрониката. Ето списък с ограничените вещества:
- Олово (Pb)
- Живак (Hg)
- Кадмий (Cd)
- Шествалентен хром (CrVI)
- Полибромирани бифенили (PBB)
- Полибромирани дифенилови етери (PBDE)
- Бис (2-етилхексил) фталат (DEHP)
- Бутил бензил фталат (BBP)
- Дибутил фталат (DBP)
- Диизобутил фталат (DIBP)
Защо спазването на директивата е важно? Употребата на изброените материали носи опасност за здравето при производство на продукти и замърсява околната среда при изхвърлянето им в депата за отпадъци. Ето защо RoHS директивата е свързана и с Директивата за отпадъци от електрическо и електронно оборудване (WEEE), която насърчава проектирането и производството на електро продукти, които са безопасни за околната среда и могат да бъдат рециклирани без отпадни вредни материали. Всъщност комбинацията от двете директиви е в основата на европейското законодателство относно производството и разпространението на безопасно електро оборудване.
Какви тестове преминават продуктите за съответствие с RoHS?
За да се определи наличието и нивата на ограничените елементи, продуктите могат да бъдат тествани в лабораторни условия, като тестовете обикновено включват:
- Рентгеновата флуоресцентна спектроскопия (XRF) - чрез рентгенова снимка се определят нивата на метали и сплави в продукта.
- IR спектрофотометър на Fourier Transform (FTIR) идентифицира чрез инфрачервена светлина полимери и полимерни смеси в даден продукт. По-специално бром, открит във форма PBB или PBDE.
- Сканиращата електронна микроскопия (SEM / EDX) проверява за безоловни спойки.
- За откриване на олово и живак в продуктите се използва атомно-абсорбционна спектрофотометрия (AAS).
Тук трябва да се има предвид и, че спазването на RoHS директивата в производството означава, че всички производителите на елементите в даден продукт я спазват. Това се гарантира документално, а при открито несъответствие то следва да бъде отчетено.
Всички продукти произведени и предлагани от фирма Дианид съответстват на RoHS директивата.
За повече информация прилагаме и този документ от сайта на Министерство на околната среда и водите с често задавани въпроси относно директивата RoHS 2. Можете да го прегледате, като последвате тази връзка.
Остави мнение/коментар