Дата: 20 Май 2021
Сензорът (датчикът) за движение е интелигентно решение, което подпомага както вашата сигурност, така и вашата енергийна ефективност. Какви технологии използват за откриване на движение ще разберете, ако прочетете статията ни до края.
Ролята на сензорите за движение
Разбира се, както става ясно от името им, сензорите за движение имат за задача да “улавят” движението. Без значение каква е последващата функция от откриването на някакво движение - дали ще се включи осветително тяло или ще се задейства сложна охранителна система - основната цел на датчикът е да “разпознае” наличието на движение в зоната си на обхват.
За какви ежедневни задачи се използват най-често сензорите за движение
- Пести електричество, като включва осветлението само когато някой нужда от него.
- Задейства сигнал, когато някой се приближи до сензора или премине през охраняваната от него граница. Това означава, че можете да го използвате в случай, че искате да разберете дали детето ви спазва вечерния си час или влиза в зони на дома, до които сте му забранили достъпа. Също така може да разберете дали домашния любимец влиза в определено помещение.
Видове сензори за движение
PIR сензори
Съкращението PIR идва от Passive Infrared Sensors или пасивен инфрачервен сензор. Този вид сензори открива промени в температура в зоната си на обхват, При наличие на такава промяна задейства някаква функция. Те са най-разпространеният вид сензори за движение при домашните охранителни системи.
Какъв е принципът им на работа
Сензорът определя температурата на предметите в заобикалящата го среда. Ако в тази среда (зоната му на покритие) се вмъкне обект, който е с различна температура, сензорът ще получи сигнал за рязка промяна в енергийните нива и ще задейства алармата или осветителната система.
Микровълнов сензор
Какъв е принципът им на работа
Микровълновият сензор изпраща импулси и измерва отраженията от обектите около себе си. При промяна в отразените импулси се отчита движение и сензорът задейства системата след него. Предимството на тези сензори е в по-голямата площ, която могат да покрият, но са малко по-скъпи и може да се активират при електрически смущения, което да доведе до фалшиво алармено събитие.
Сензори с комбинирана технология
Именно, за да се избегнат фалшивите алармени събития, в някои сензори са комбинирани и двете технологии за откриване на движение, които описахме по-горе, а сензорът задейства системата след него само, ако и двете технологии отчетат промяна в средата.
Регистрирайте се за нашия e-mail бюлетин, за да получавате известия за нови публикации и промоционални предложения.
Ето и някои по-рядко срещани видове сензори за движение:
Отразителни сензори
Този вид сензори използват лъч инфрачервена светлина и отразителна повърхност в другия край на зоната. Като алармено събитие се отчита промяна в дължината на лъча (когато нещо или някой го пресече).
Ултразвукови сензори
Както подсказва името на този вид сензори, те измерват промяната в средата, като изпращат ултразвукови вълни и разпознават промяната в отразените от предметите вълни.
Вибрационни сензори
Откриват малки вибрации, които причиняват движещите се обекти.
Други специализирани сензори за движение
Контактни сензори
Този вид сензори се монтират на врати и прозорци, като използват магнит от две части. Ако се отчете движение (разделяне) на двете части на магнита, което би се получило при отваряне на вратата или прозореца, ще се задейства алармено събитие.
Вероятно ви направи впечатление, че не говорим конкретно за сензори за движение за осветление. Това е така, защото искахме да обясним принципа на засичане на движение на различните видове сензори за движение, а дали след като отчетат движението ще задействат осветителна или алармена система, няма толкова голямо значение.
Остави мнение/коментар