Дата: 16 Юни 2020
Професор Клаузен казва: "Мечтая да създам свят, в който контролът на осветлението лежи в ръката на потребителя. Такъв свят с предварително програмирано осветление, приспособено към биологията на човек".
Остаряваме. Не само поотделно, но и колективно. Според оценка на Организацията на обединените нации, броят на хората над шестдесет години до края на този век ще нарасне повече от три пъти. Такъв експоненциален растеж на броя възрастни хора е и символ на глобалния напредък и просперитет.
Но може ли пространствата, които обитаваме, да нарушават качеството ни на живот с напредване на възрастта?
Способността ни да приемаме и реагираме на светлина се променя драстично, докато достигнем по-късните етапи от живота. Точно както мускулите в ръцете или краката, мускули в очите ни също започват да губят еластичност. Фокусирането става по-трудно. Променя се и цветовото ни възприятие. Започваме да възприемаме преходът между условия с висока и слаба осветеност като изморителен. Тъй като все повече хора работят на 70 години и след това, принципите, които прилагаме при дизайна на осветление, трябва да отговарят на променящите се нужди. За да засилим здравето и благополучието на обществото, трябва да започнем да мислим за осветление по нов начин.
Все повече офиси имат зони, предлагащи зони с една атмосфера, насочена към концентрация, друга към активна работа, трета към развлечения и т.н. Комфортът и производителността трябва да са насочени към хората от всички възрасти.
Казано накратко, осветлението е жизнено важно за нашето здраве. Знаем, че синята/дневната светлина е важен компонент, който допринася за правилната работа на циркадния ритъм, бдителността, паметта и настроението. На другия полюс - топлата светлина спомага за спокойствието, почивката и добрия сън. Повече за цветната температура
Вярвам, че универсализацията на дизайна на осветлението ще даде възможност на хората да персонализират осветлението, за да отговаря на задачите, които изпълняват. За да направим това правилно, се нуждаем от по-добро разбиране на многото променливи, които влияят върху това как реагираме на леки стимули през целия ни живот.
Изследванията показват, че дизайнът на осветлението, фокусиран върху човека, кара хората да бъдат по-бдителни, продуктивни и щастливи. Необходими са обаче по-подробни проучвания, които да ни помогнат да разберем как светлината влияе върху ефективността в по-широк спектър от визуални, биологични и емоционални показатели.
Вярвам, че такова изследване може да даде ценни резултати за бизнеса по отношение на повишена производителност, благополучие и задържане на служителите и да ни помогне да проучим нови възможности за използване на светлината като мощна сила за превантивно здраве, емоционална устойчивост и общо благополучие.
С помощта на технологиите потенциалът за „лека персонализация“ на работното място е огромен. Чрез стратегическа комбинация от източниците на светлина, работниците могат да получа повече синя светлина сутрин, за да бъдат по-енергизирани, по-фокусирани, а следобед да увеличават топлата светлина, за да се чувстват по-спокойни, да намалят стреса и насърчаване на спокойствие.
Предизвикателството, ако искаме да го приемем, е създаването на свят на „баланс на работната светлина“, в който контролът на осветеността е в ръцете на работника, а схемите за осветление са съобразени с нашата естествена биология.
Остави мнение/коментар