Дата: 29 Май 2019
Различни световни изследвания показват, че тъмнината води до голям спад в броя на хората, които се разхождат, а основната причина за това е чувството на несигурност през тъмната част на денонощието. Възможно е причината за тази несигурност или дори страх да се крие в остатъци от евулюционното ни развитие. Все пак предците ни са били изложени на заплахата от ловуващи хищници... Днес по-скоро този страх е насочен в посока да не бъдеш ограбен.
Други проучвания сочат, че уличното осветление намалява престъпността в дадена област, но тъй като намалението е отчетено и през деня и през нощта, няма как да се установи дали осветлението е единственият фактор.
Без значение дали светлината оказва или не оказва влияние върху престъпността, едно е ясно - хората се чувстват по-сигурни при наличието на осветление по улиците, когато се разхождат през тъмната част на деня. Освен това, наличието ѝ може да увеличи времето, което хората прекарват навън, да намали сиюоциалната изолация, да намали психическото здраве и да повиши чувство на благосъстоятелност обществото.
Уличното осветление може да подобри междусъседските отношения, да накара хората да се чувстват в безопасност. Въпреки това не би било разумно да се опитваме да осветяваме нощните улици до степен както биха изглеждали през деня. Все пак всичко това не е безплатно. Възможно е прекалената светлина вечер да окаже отрицателно въздействие върху някои животински видове.
Скорошно проучване доказва, че не толкова средната осветеност на един квартал или улица, колкото равномерното разпределение на светлината кара хората да се чувстват сигурни.
Изключително важно за правилната осветеност на улиците е правилното разпределение на осветителните тела, които да създават еднородна осветеност. Използвано правилно, уличното осветление подобрява живота на хората и помага улиците и кварталите да оживеят и през нощта.
Остави мнение/коментар